czwartek, 29 sierpnia 2013

O znaczeniu gwiazd w symbolach i amuletach

Witam Was moi kochani.
     W dzisiejszej notce postanowiłem opowiedzieć Wam co nie co o wszelkich gwiazdach - symbolach jakich jest pełno, jakie się rysuje i nosi. Chciałbym obalić kilka mitów i bajeczek jakie krążą na ich temat. Jednocześnie też proszę Was o to, abyście na maila demonfoe@interia.pl przesyłali mi listę symboli, których tłumaczenie chcielibyście poznać. Zbiorę to do kupy i na dniach wrzucę jako taki bonusik.
Miłego czytania!

"Jestem gwiazdą, która idzie z wami i błyszczy z otchłani"

Czym jest gwiazda?

     Nie mówię tutaj o gwiazdach na niebie, lecz o tych rysowanych przez człowieka. Symbolika gwiazdy jest różna, chociaż krąży dookoła tego samego zagadnienia, a mianowicie - Boga. Tak, właśnie Boga. Gwiazda jest obrazem idei boskiej, według której porusza się świat; symbolem bóstwa; boskiego oka; Mesjasza; anioła; wzniosłej istoty, władcy przeznaczenia; boskiego ognia, światła, światła niebiańskiego walczącego z mocami ciemności; wiedzy o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, wróżbity, mądrości; (duchowego) przewodnika; nieskończoności, nieosiągalnego ideału, wiecznej szczęśliwości, szczęścia, sukcesu, nadziei; losu, doli, przeznaczenia; zasługi, stałości, czystości, czujności, wolności; duszy, ożywionych duchów, duszy bohatera; nieśmiertelności; natchnienia poetyckiego; człowieka, straży, kwiatu; wysokich lub zbyt wysokich ideałów.
     Często ich sens zależy od ich kształtu, liczby ramion, umieszczenia i barwy (jeśli występuje). Już za czasów starożytnych ludzie wierzyli, że określone gwiazdy odpowiadają opiekuńczej mocy odpowiednich bogów, czy też są duszami zmarłych wielkich ludzi. Indianie posunęli się dalej, stwierdzając że każdej zmarłej osobie odpowiada gwiazda i przodkowie "patrzą na nas z góry".

Czteroramienna gwiazda

     Gwiazda czteroramienna (karo) jest solarną gwiazdą babilońsko-asyryjskiego Szamasza (sumeryjskiego Utu, Babbara) boga słońca.
     Nie jest aż tak bardzo popularna, lecz wystarczająco dobrze rozpoznawana przez ludzi by mylić ją po prostu ze zwykłą gwiazdą. Bez znaczenia na kolor cztery ramiona symbolizują cztery strony świata, natomiast sama w sobie jest traktowana za symbol szczęścia.


Pięcioramienna gwiazda.

Opis pentagramu znajdziecie tutaj.
     Dodać mogę, że pentagram, czyli gwiazda pięcioramienna, symbolizował w starożytnym Egipcie boga Horusa, dla pitagorejczyków zaś był symbolem prawdy oraz doskonałości. Obecnie w kulturze masowej utożsamiany jest on z satanizmem i czarną magią

Czerwona gwiazda

     Powszechnie kojarzona z komunizmem w Rosji i wrzucania wszędzie gdzie się da, jak mówmy o komunie. Obecnie znajduje się w oznaczeniach lotnictwa Rosyjskiego oraz w logu piwa Heineken. Co jednak oznacza? Czerwony ma wiele znaczeń, często sprzecznych ze sobą. Oznacza bowiem i miłość i złość, krew i szczęście. Nie mniej jednak czerwona gwiazda symbolizuje między innymi boską doskonałość, surowość i wszechwiedzę.

Biała gwiazda

     Bardzo spopularyzowana, widać ją między innymi na fladze USA, jest w godle południowych Włoch, oraz jest znakiem Wisły Kraków - klubu sportowego, który nie cieszy się sympatią w moim rodzinnym mieście. Nie mniej jednak biała gwiazda oznacza siłę, nadzieję, potęgę.

Zielona gwiazda

     Znajduje się na fladze esperyjskiej. Znaczy dokładnie tyle co "mający nadzieję".

Inne znaczenia gwiazdy o pięciu ramionach

     W chrześcijaństwie gwiazda pięcioramienna jest symbolem gwiazdy ze Wschodu.
     Masoneria uważa gwiazdę o pięciu ramionach narysowaną za pomocą odcinków o tej samej długości za symbol światła, wiedzy i doskonałości. Na wschodzie jest uważana za symbol manifestacji Boga. To właśnie z pięcioramiennych gwiazd biblijna Maryja oraz egipska Isztar miały korony z gwiazd. Symbolika czystości i boskości utwierdziła się w tym symbolu. Może to ze względu na dziwne i niezwykłe podświadome przywiązanie człowieka do cyfry 5? Ale uważam, że to temat na inną notkę.

Gwiazda sześcioramienna

Inaczej zwana heksagramem.
     Gwiazdę sześcioramienną (nałożenie dwóch trójkątów równobocznych) Hebrajczycy „pożyczyli” od Babilończyków, ale wcześniej, Babilończycy przejęli ją od Sumerów, którzy jeszcze wcześniej przejęli ją z Indii, jako symbol świata, znak chroniący przed wszelkimi złymi mocami.
     Jest także symbolem planety Saturn. Obecnie kojarzy się z Gwiazdą Dawida, gwiazdą Syjonu, pieczęcią Salomona, symbolem Bestii, czy też (już rzadziej) z gwiazdą piwowarską(alchemia). Lecz po kolei.
     Pieczęć Salomona to hebrajski amulet mający chronić złem i siłami nieczystymi. Wedle wierzeń miał dawać wiarę i nadzieję a także pomoc niebios w naprawieniu "zepsutego świata żyjących".
     Noszenie talizmanu miało zachęcać do dobrych uczynków oraz dawania dobrego przykładu innym, prowadzić do świętości i zbawienia. Ma za zadanie też chronić człowieka przed działaniem sił demonicznych chcących mu zagrozić. Wedle okultystów tym znakiem król Salomon miał zaklinać demony i przywoływać anioły. Także jako pieczęć ma dopomóc w osiągnięciu wyższego stopnia wtajemniczenia oraz służyć jako ochrona przed urokami.
     Symbol ten sięga korzeniami aż po Daleki Wschód, gdzie znany był jako Wielka Yantra w tantryzmie hinduistycznym. Trójkąt skierowany wierzchołkiem do dołu symbolizował pradawną samicę, istniejącą przed początkiem świata. Wytworzyła ona w sobie nasienie, które wyrosło w ujawnioną męskość, reprezentowaną przez trójkąt skierowany wierzchołkiem ku górze. Heksagram symbolizuje połączenie tych dwóch pierwotnych sił. Żydowska kabała przejęła ten symbol z pełną świadomością jego charakteru płciowego, heksagram kabalistyczny pokazywał złączenie męskiego bóstwa z jego żeńską esencją Szekiną. Tym samym stosunek płciowy mężczyzny i kobiety stał się sakramentem. Na poziomie duchowym heksagram jest najwyższym symbolem zrównoważonej boskości.
     Układ przeciwieństw - heksagram w symbolice alchemicznej wyraża cztery pierwiastki: wodę, ogień, ziemię, powietrze. Ich połączenie jest symbolem pramaterii, jedności, a zarazem złożoności wszechświata, syntezy przeciwstawnych żywiołów. Odnoszono to także do drogi duchowej człowieka, której celem jest doskonalenie się poprzez szukanie równowagi między różnymi popędami i skłonnościami.
     Niebieska sześcioramienna gwiazda jest też zwana gwiazdą życia. Znaleźć ją można w oznaczeniach pojazdów i ubrań osob z medycyny. Chodzi o pierwszą pomoc, pierwszy ratunek, gloryfikowanie życia i sprawowanie pieczy nad nim.

Gwiazda siedmioramienna

Inaczej zwana septagramem
     Jej wierzchołkom odpowiadają kolejno planety Wielkiej Siódemki: Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn (tak tak, wiem, że słońce i księżyc to nie są planety, ale powiedzcie to starożytnym). Znamy ją jako Gwiazdę Magów, oraz Gwiazdę Babilonu.
     Jest symbolem syntezy i mistycyzmu z powodu jego związków z liczbą siedem. Symbolizuje też drzewo życia. Siedem jest uważana za cyfrę nieskończoności i wieczności wedle wierzeń żydowskich, islamskich oraz chrześcijańskich. Siedem planetarnych kuli jest rządzone przez siedem planet klasycznej astrologii, siedem kolorów w tęczy, siedem dni tygodnia i siedmiu odmiennych nut w diatonicznej muzycznej skali, mamy siedem czakr, siedem subtelnych zdolności. Tak więc septagram jest symbolem boskiej doskonałości, oraz wieczności.

Gwiazda ośmioramienna

Oktagram, chociaż ta nazwa nie jest aż tak popularna.
     Standardowa gwiazda o ośmiu ramionach jest w logu Red Hot'ówm lecz z tego co się orientuję została zrobiona na szybko bez przemyślenia. A co symbolizuje?
     Potocznie nazywana jest "odbytem anioła", o ironio, właśnie o anioły chodzi. Ludzie wierzą, że ośmioramienna gwiazda może otwierać wymiary i przyzywać do człowieka tylko anioły.
     Pond to osiem ramion ma jeszcze gwiazda chaosu. (Notka jej poświęcona, klik) Jest ona utożsamiana z siłą przenikającą całą olbrzymią przestrzeń kosmosu, niewyobrażalnie płodną próżnią oraz wszechobecną i niedualistyczną.
     Ośmioramienna gwiazda należy też do Dharmy, jest to jeden z najważniejszych symboli buddyzmu. Określa los, śmierć, życie, ciągłość.

 Dziewięcioramienna gwiazda

     Jest symbolem religii monoteistycznej założonej w Presji zwanej Bahaizmem. Oznacza ona duchową więź całej ludzkości. Bahaizm polega na wyznaniu, że religia była jedna, potem byli posłańcy Boga, jak Jezus, Mahomet, Budda, Abraham czy Kriszna. Zostali oni źle zrozumiani przez ludzi stąd zły podział na kulty światowe.
Sama gwiazda symbolizuje religie, ludzi ich połączenie i wspólnotę mimo różnic. Oznacza też chwałę i sławę.
     Na podstawie właśnie dziewięciu ramion gwiazdy powstał słynny Enneagram - dziewięć typów osobowości ludzkiej. System zakłada, że każdy człowiek należy przez całe życie do jednego z typów osobowości. Nie ma przypadków mieszanych, ani nie ma ludzi, którzy nie należą do żadnego z nich. To, jaki typ osobowości charakteryzuje danego człowieka zależy od tego, co jako pierwsze zachwiało w dzieciństwie jego poczuciem bezpieczeństwa, która z emocji opanowała go najsilniej i jaki mechanizm obronny wykształcił on na samym początku.

Dwunastoramienna gwiazda

     Dwunastoramienna gwiazda, czyli dwa splecione ze sobą heksagramy, występuje m. in. w Biblii. W samej Biblii oznacza ona dwunastu apostołów chodzących za Jezusem. Symbolizuje rozwijanie talentów i mocy, uzdrawia duszę i ciało, przyciąga pomyślność i materialny dobrobyt, obdarza szczęściem.
     Nie ma ona nic wspólnego z magią, okultyzmem czy też czymś innym. Dwunastoramienna gwiazda została ponoć zatwierdzona bullą przez papieża Klemensa, lecz nie ma na to żadnych dowodów.

42 komentarze:

 1. Witaj Foe. Miałam napisać maila, lecz mam kłopoty z gmailem i nie mam jak napisać wiadomości. Czy w notce o symbolach mógłbyś napisać coś na temat pieczęci Metatrona? Mógłbyś też dołączyć jakąś ilustrację? Widziałam w internecie kilka jej wersji różniących się szczegółami. Byłabym bardzo wdzięczna. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Powiem otwarcie i szczerze, że nie mam zamiaru umieszczać pieczęci jakiegokolwiek demona czy anioła. To mają być symbole - znaki, którym ludzie przypisują konkretną właściwość, a nie imiona konkretnych bytów.
   Znowu też dziwię się, bo w ciągu kilku miesięcy już ponad 6 raz jestem pytany o Metatrona. Dziwi mnie to niezmiernie.

   Usuń
  2. Nagrały się dzieci w Silent Hilla na pecetach i Cię teraz będą męczyć. Nigdy nie grałam, ale znajoma mi mówiła, że w grze pojawia się pieczęć Metatrona. Mnie też już kilka osób zaczepiało i wypytywało, bo z cztery lata temu wymalowałam sobie tę pieczęć na plecach kurtki.

   Usuń
  3. No i wszystko jasne. Trochę to przykre bo przecież wiadomo - i to nie jest nic dziwnego - że wszystkie pieczęcie zawarte w Kluczu Salomona są narysowane z błędami. Właśnie dlatego, aby takie bachory nie mogły igrać z siłami jakim nie sprostają.

   Usuń
  4. Witam. Może Pan będzie wiedzieć. Chciałbym poznać symbolikę pewnej gwiazdy. Jest to gwiazda czteroramienna, ale to nie jest wcale podobna do tej zamieszczonej na tej stronie. Nie wiem zbytnio jak to opisać, ale jakby ją narysować, to przypomina trochę pentagram tyle, że bez "jednej nóżki", a druga "nóżka' przesunięta na środek. Nie mam zielonego pojęcia, a nigdzie nie mogę znaleźć o tym informacji. Zaznaczam, że ta gwiazda nie wygląda pod żadnym względem jak ta asyryjska.

   Usuń
  5. Czy mógłby Pan ją narysować w paincie, hostnąć i przesłać link to obrazka? Nie za bardzo mogę sobie wyobrazić jak mogłaby taka wyglądać.

   Usuń
  6. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=599449820146507&l=b8bdc7dcbb Tak to wygląda.

   Usuń
  7. Nie wiem czy uda się otworzyć z linku.

   Usuń
  8. https://plus.google.com/u/0/photos/109885300600077260528/albums/5994473394096098625 W razie jakby tamten link nie działał, to zamieszczam również link w googlach+

   Usuń
  9. http://wybierzwolnosc.files.wordpress.com/2012/04/pieczc499c48720.gif jedyne co znalazłem w tym temacie to taki znak. Nie wiem czy dokładnie o niego chodziło, lecz jest to jeden z wielu symboli przypisywany Iluminatom rysowany na żydowskiej sześcioramiennej gwieździe.

   Usuń
  10. To właśnie ten. Dziękuję za informację :). Teraz przynajmniej wiem co to w ogóle za twór jest :).

   Usuń
  11. A jeszcze. Wiadomo może co ta gwiazda oznacza?

   Usuń
  12. Ciężko jest mi powiedzieć, z tego co znalazłem ma symbolizować Boga wpisanego w Klucz Salomona. Czyli istotę najwyższą, a Klucz Salomona zgodnie z żydowską kabałą to pieczęcie, które trzymały demony w ryzach. Moja luźna interpretacja może dać do myślenia, że chodzi o zniewolenie czy też zapieczętowanie Boga. Lecz nie wiem czy właśnie to autor miał na myśli.

   Usuń
  13. Czy ten symbol mógłby oznaczać także zniewolenie, ale przez Boga?

   Usuń
  14. Uważam, że z czystej logiki jest to niemożliwe. Zakładając, że Bóg istnieje i dał człowiekowi wolną wolę, niemożliwym jest być zniewolonym przez Boga jako Absolut. Jednak przez ludzi, którzy podają się za posłanników Boga, a i owszem. Należy jednak rozgraniczać te dwie sprawy.

   Usuń
  15. To czy jesteśmy niewolnikami pewnego bóstwa nigdy nie zostanie jednoznacznie stwierdzone. Chciałem tylko spróbować przypisać znaczenie temu symbolowi. W takim razie może oznaczać pewne uzależnienie się od obecności Boga, na ktory nie mamy wpływu. Cóż dziękuję za wszelkie informacje. Przeanalizuje wszystko co się dowiedziałem i postaram się teraz nadać odpowiednie znaczenie temu symbolowi =)

   Usuń
  16. Proszę bardzo.
   To już kwestia światopoglądowa.

   Usuń
 2. Witam,
  symbolem bahaizmu jest dziewięcioramienna gwiazda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Im młodszy tym bardziej podatny.
  Swoją drogą ciekawy blog. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Otrzymałem sześcio ramieną gwiazde,, ,,,,Otrzymałem bo takie miał życzenie Temach wierny sługa Salomona,,, Temach był strażnikiem ARKI PRZYMIERZA ,,teras przekazał mi swoje tajemnice, jestem w jego posiadaniu,,JESTEM DUMNY Z TEGO POWODU,,, Heksogram daje bardzo dużo , daje moc nieograniczoną

  OdpowiedzUsuń
 5. heksagram panie kolego nie jest gwiazdą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heksagram jak najbardziej jest gwiazdą. Ma symbol gwiazdy, ponad to popularnym heksagramem jest "Gwiazda Dawida" < 3

   Usuń
 6. Witam, chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej na temat - Gwiazda ośmioramienna z nałożenia się dwóch kwadratów. Mało o niej jest w internecie ;o kiedyś miałam sen w której widziałam tę gwiazdę w kole ... wyglądała jak pentagram tylko ,że z kwadratów ;o i zaczęłam się interesować symboliką .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka gwiazda jest po prostu symbolem islamu. Wywodzi się z kultury żydowskiej.

   Usuń
  2. acha, ale czego jest symbolem?

   Usuń
  3. Gwiazdę ośmioramienną opisałem w notce, ta z kwadratów ma takie samo znaczenie chociaż inaczej wygląda. Ponad to ten konkretny styl jej narysowania świadczy o Islamie. We śnie mogła Ci się pojawić z powodu jakiegoś filmu czy bajki jaki kiedyś (niekoniecznie teraz) widziałaś.

   Usuń
 7. Skąd u Ciebie zainteresowanie okultyzmem? Przecież to czyste zło.. ? Nie lepiej służyć Bogu ? Po śmierci ludzie którzy czczą szatana , na tronie z nim nie zasiądą, a sami razem z nim będą cierpieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pierwszej chwili odniosłem wrażenie, że to czysta prowokacja.
   Jednak z logicznego punktu biorę, że to co mówisz naprawdę jest pisane poważnie. Dlatego opowiadam tak.:
   Świadomość znaczenia symboliki gwiazdy nie jest okultyzmem, tylko wiedzą. Proste tłumaczenie tego co jest i już. Tak samo jak okultyzmem nie jest znajomość znaczenia liścia laurowego czy palmy, tak samo okultyzmem nie jest posiadanie wiedzy z innego zakresu.
   Po drugie: skoro tak wierzysz, to śmiało. Zarówno w Niebie, jak i Piekle znajdę swoje miejsce. Ot co.

   Usuń
 8. Nad opisem dziewięcioramiennej jest tytuł "dziesięcioramienna" ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja o heksagram chciałem zapytać. Co oznacza heksagram, ale ze słońcem w środku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzie spotkałeś/aś się z takim symbolem?

   Usuń
 10. Putanie mam ??? Czy 7 ramienna gwiazda i 9.maja wspólnote z bestia o 7 glowach i 9 rogach.???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj już wchodzimy bardziej w numerologię.

   Usuń
 11. Witam, mam pytanie.. Dostałam w prezencie wisiorek z dwunastoramienną gwiazdą jako zawieszka. Zastanawiam sie, czy nosząc na szyi taki znak robię coś przeciwko religii? Wyczytalam informacje, ze ta gwiazda symbolizuje dwunastu apostołów, ale czy na pewno znak ten nie będzie "walczyl" z kościołem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli to jest gwiazda arcygamy(wygląd do znalezienia na necie) to uchodzi to za chrześcijański znak więc raczej nie.Ale u co niektórych duchownych z interpretacją pewnie różnie może być.

   Usuń
  2. Jeżeli to jest gwiazda arcygamy(wygląd do znalezienia na necie) to uchodzi to za chrześcijański znak więc raczej nie.Ale u co niektórych duchownych z interpretacją pewnie różnie może być.

   Usuń
 12. Generalnie faja notka ,przydało by się dopisać że W symbolice i Magii .
  Hex znaczy - rzucić zaklęcie , czar
  A Pent - Spętać
  Natomiast Hexa-gram bez bariery koła ,jest symbolem destrukcyjnym .
  A wpisany w koło symbolem ochronnym .
  Schemat tych symboli został stworzony ,jako odbicie lustrzane duchowości .

  A Na poziomie duchowym heksagram jest obrazem świadomości współżyjących
  seksualnie dwojga ludzi ,pierwszy trójkąt to Mężczyzna drugi trójkąt to kobieta.
  Natomiast symbol koła to Merkaba która powstaje tylko w momencie
  gdy pomiędzy kochankami pojawi się uczucie czystej miłości .
  To jest właśnie to koło[wygląda jak bańka mydlana] i jest to bariera ochronna .

  Stąd też powstała Gwiazda Dawida
  Słynny król Izraela, syn i następca króla Dawida.
  Był dzieckiem spłodzonym ,
  w takim merkabicznym związku ,w wyniku czego urodził się geniusz .
  tak powstał hebrajski amulet mający chronić przed złem i siłami nieczystymi.

  OdpowiedzUsuń
 13. A Sorry za mój błąd [fajna notka ].

  A wracając do tematu zapomniałem dopisać ,że pomiędzy Naszym przysłowiowym
  Adamem i Ewą nie ,wystąpiło to zjawisko .
  Dlatego Kain zabił młodszego brata .

  OdpowiedzUsuń
 14. Anonimowy17 maja, 2017

  Rety, musisz być beznadziejnym człowiekiem

  OdpowiedzUsuń
 15. Czy zatem używanie przedmiotów z gwiazdami, bądź np samo wieszanie takiej gwiazdy na choince jest złem ?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...